Kandydaci
poznaj
naszych
kandydatów

Jesteśmy drużyną doświadczonych polityków i zaangażowanych aktywistów z jasną wizją przyszłości. Zależy nam na najważniejszych dla Ciebie sprawach.

Poznaj nas bliżej.
Zmieńmy razem Europę!

Okręg wyborczy nr 5

część województwa mazowieckiego: powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski, białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński, garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski miasta na prawach powiatu: Płock, Radom, Ostrołęka, Siedlce

 • Anna Maria Żukowska
  Pozycja na liście1

  Anna Maria
  Żukowska

  poznaj
  kandydatkę

  Urodzona 11 czerwca 1983 roku w Warszawie prawniczka, anglistka, Przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy. Współprzewodnicząca warszawskiej Nowej Lewicy i wiceprzewodnicząca mazowieckiej Nowej Lewicy. Członkini Krajowej Rady Sądownictwa.

  Ukończyła filologię angielską (licencjat) i prawo (magister) na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2010 – 2013 przewodnicząca koła Federacji Młodych Socjaldemokratów na Mokotowie, a w latach 2011 – 2015 członkini Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Zasiada w komitecie organizacyjnym Parady Równości w Warszawie. Rzeczniczka prasowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 2016 - 2021.

  W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji z listy Lewicy w okręgu warszawskim (nr 19) zdobywając 18 864 głosy. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zaufało jej ponad 2 razy więcej osób – zdobyła 38 426 głosów, uzyskując mandat posłanki na Sejm X kadencji z tego samego okręgu. Drugi najlepszy wynik wyborczy w Nowej Lewicy.

  Przynależność do stałych Komisji Sejmowych:
  Wiceprzewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz wiceprzewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

  Przynależność do zespołów parlamentarnych:
  Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. m. st. Warszawy oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy. Należy do Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

  Rolnictwo:
  Potrzebujemy zmian w Zielonym Ładzie, bo jest on niesprawiedliwy dla Polski. Dość faworyzowania rolnictwa krajów zachodnich. Należy zreformować zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące regulacji używania w rolnictwie pestycydów. Zmiany te zostały wprowadzone przez Komisję Europejską bez żadnego dialogu społecznego i bez programów pilotażowych. Unia Europejska musi się zmieniać, bo skostniała i oddaliła się od ludzi. Chcę Unii bliskiej Nas. Unii dialogu społecznego. Europy dla Ciebie.

  Obronność:
  Żyjemy w niespokojnych czasach, z wojną za naszą wschodnią granicą. Naszą bronią może być unijna solidarność, dlatego postuluję o powołanie Europejskiej Obrony Cywilnej i Europejskiego Przemysłu Obronnego. Żaden kraj nie jest w stanie zabezpieczyć łańcuchów zaopatrzenia bronią tylko w ramach swojego terytorium. Istotna również jest rozbudowa schronów z odpowiednim standardem. Musimy zatroszczyć się nie tylko o wojsko, ale też o obywateli.

  Transport:
  65% gmin w województwie mazowieckim nie ma dostępu do pociągu, mimo że w wielu z nich są tory! Najwyższy czas odtworzyć połączenia kolejowe i PKS-ów, żeby mieszkańcy Mazowsza nie byli zmuszeni do korzystania z auta, by dostać się do lekarza czy do pracy. To kwestia umożliwienia ludziom wyboru, nie przymusu. Unia Europejska powinna też zapewnić młodzieży do 26. roku życia w wakacje darmowe podróżowanie. To nie jest dla Europy koszt, to jest inwestycja w młode pokolenie.

  Demokratyczna Europa:
  Potrzebujemy Unii Europejskiej, która potrafi reagować szybko na zachodzące wydarzenia i podejmować decyzje w przejrzysty sposób. Zasada jednomyślności wykorzystywana jest przez kraje takie jak Węgry do uzyskiwania daleko idących koncesji za pomocą zakulisowych umów. Koniec szantażu w Radzie! Wybierzmy zasadę podwójnej kwalifikowanej większości, z jednoczesnym zmniejszeniem siły wpływu Niemiec czy Francji.

 • Patryk Fajdek
  Pozycja na liście2

  Patryk
  Fajdek

 • Maria Magdalena Parzychowska-Kurpiewska
  Pozycja na liście3

  Maria Magdalena
  Parzychowska - Kurpiewska

 • Marek Kiwit
  Pozycja na liście4

  Marek
  Kiwit

 • Ilona Iwaniak
  Pozycja na liście5

  Ilona
  Iwaniak

 • Szymon Wyrostek
  Pozycja na liście6

  Szymon
  Wyrostek

 • Pozycja na liście7

  Robert
  Maciejewski

 • Małgorzata Linowska
  Pozycja na liście8

  Małgorzata
  Linowska

 • Maciej Drabio
  Pozycja na liście9

  Maciej
  Drabio

 • Justyna Garbarczyk
  Pozycja na liście10

  Justyna
  Garbarczyk

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica
ul. Złota 9/4, 00-019 Warszawa,
NIP 525 299 95 20, REGON 528 30 14 19
Pełnomocnik wyborczy – Maciej Konieczny,
Pełnomocnik finansowy – Ewa Araźna

Rejestr wpłat Rejestr kredytów
Materiał sfinansowany przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica