Kandydaci
poznaj
naszych
kandydatów

Jesteśmy drużyną doświadczonych polityków i zaangażowanych aktywistów z jasną wizją przyszłości. Zależy nam na najważniejszych dla Ciebie sprawach.

Poznaj nas bliżej.
Zmieńmy razem Europę!

Okręg wyborczy nr 5

część województwa mazowieckiego: powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski, białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński, garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski miasta na prawach powiatu: Płock, Radom, Ostrołęka, Siedlce

  • Anna Maria Żukowska
    Pozycja na liście1

    Anna Maria
    Żukowska

    poznaj
    kandydatkę

    Urodzona 11 czerwca 1983 roku w Warszawie prawniczka, anglistka, Przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy. Współprzewodnicząca warszawskiej Nowej Lewicy i wiceprzewodnicząca mazowieckiej Nowej Lewicy. Członkini Krajowej Rady Sądownictwa.

    Ukończyła filologię angielską (licencjat) i prawo (magister) na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2010 – 2013 przewodnicząca koła Federacji Młodych Socjaldemokratów na Mokotowie, a w latach 2011 – 2015 członkini Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Zasiada w komitecie organizacyjnym Parady Równości w Warszawie. Rzeczniczka prasowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 2016 - 2021.

    W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji z listy Lewicy w okręgu warszawskim (nr 19) zdobywając 18 864 głosy. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zaufało jej ponad 2 razy więcej osób – zdobyła 38 426 głosów, uzyskując mandat posłanki na Sejm X kadencji z tego samego okręgu. Drugi najlepszy wynik wyborczy w Nowej Lewicy.

    Przynależność do stałych Komisji Sejmowych:
    Wiceprzewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz wiceprzewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

    Przynależność do zespołów parlamentarnych:
    Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. m. st. Warszawy oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy. Należy do Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

    Rolnictwo:
    Potrzebujemy zmian w Zielonym Ładzie, bo jest on niesprawiedliwy dla Polski. Dość faworyzowania rolnictwa krajów zachodnich. Należy zreformować zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące regulacji używania w rolnictwie pestycydów. Zmiany te zostały wprowadzone przez Komisję Europejską bez żadnego dialogu społecznego i bez programów pilotażowych. Unia Europejska musi się zmieniać, bo skostniała i oddaliła się od ludzi. Chcę Unii bliskiej Nas. Unii dialogu społecznego. Europy dla Ciebie.

    Obronność:
    Żyjemy w niespokojnych czasach, z wojną za naszą wschodnią granicą. Naszą bronią może być unijna solidarność, dlatego postuluję o powołanie Europejskiej Obrony Cywilnej i Europejskiego Przemysłu Obronnego. Żaden kraj nie jest w stanie zabezpieczyć łańcuchów zaopatrzenia bronią tylko w ramach swojego terytorium. Istotna również jest rozbudowa schronów z odpowiednim standardem. Musimy zatroszczyć się nie tylko o wojsko, ale też o obywateli.

    Transport:
    65% gmin w województwie mazowieckim nie ma dostępu do pociągu, mimo że w wielu z nich są tory! Najwyższy czas odtworzyć połączenia kolejowe i PKS-ów, żeby mieszkańcy Mazowsza nie byli zmuszeni do korzystania z auta, by dostać się do lekarza czy do pracy. To kwestia umożliwienia ludziom wyboru, nie przymusu. Unia Europejska powinna też zapewnić młodzieży do 26. roku życia w wakacje darmowe podróżowanie. To nie jest dla Europy koszt, to jest inwestycja w młode pokolenie.

    Demokratyczna Europa:
    Potrzebujemy Unii Europejskiej, która potrafi reagować szybko na zachodzące wydarzenia i podejmować decyzje w przejrzysty sposób. Zasada jednomyślności wykorzystywana jest przez kraje takie jak Węgry do uzyskiwania daleko idących koncesji za pomocą zakulisowych umów. Koniec szantażu w Radzie! Wybierzmy zasadę podwójnej kwalifikowanej większości, z jednoczesnym zmniejszeniem siły wpływu Niemiec czy Francji.

  • Patryk Fajdek
    Pozycja na liście2

    Patryk
    Fajdek

  • Maria Magdalena Parzychowska-Kurpiewska
    Pozycja na liście3

    Maria Magdalena
    Parzychowska - Kurpiewska

  • Marek Kiwit
    Pozycja na liście4

    Marek
    Kiwit

  • Ilona Iwaniak
    Pozycja na liście5

    Ilona
    Iwaniak

  • Szymon Wyrostek
    Pozycja na liście6

    Szymon
    Wyrostek

  • Pozycja na liście7

    Robert
    Maciejewski

  • Małgorzata Linowska
    Pozycja na liście8

    Małgorzata
    Linowska

  • Maciej Drabio
    Pozycja na liście9

    Maciej
    Drabio

  • Justyna Garbarczyk
    Pozycja na liście10

    Justyna
    Garbarczyk

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica
ul. Złota 9/4, 00-019 Warszawa,
NIP 525 299 95 20, REGON 528 30 14 19
Pełnomocnik wyborczy – Maciej Konieczny,
Pełnomocnik finansowy – Ewa Araźna

Rejestr wpłat Rejestr kredytów
Materiał sfinansowany przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica